19 Ilkgüz Gaziler Günü

Kırklareli’nde Demirköy, Vize ve Pınarhisar belediye başkanları 19 Eylül Gaziler Günü dolayısıyla kaygı yayımladı.

Demirköy Şehremini Recep Çağ, mesajında, eren vatan uğruna yüreğini ve cesaretini ortaya koymuş, gözünü budaktan sakınmamış yiğit gazilerin Gaziler Haset’nü kutlamanın heyecanının yaşandığını belirtti.

Gazilerin, bağımsızlık ve ati için canlarını seve seve feda etmeye hazır olan aziz milletin kahramanları olduğunu aktaran Periyot, kahramanların balaban tarihin değme döneminde emsalsiz destanlar yazmış, bunun sonucunda bile şehitlik ve gazilik mertebelerine ulaştıklarını kaydetti.

Vatan topraklarında erinçli ve emin benzeri şekilde yaşanabiliyorsa bunun martir ve gaziler yardımıyla olduğunu belirten Bölüm, mesajında şunları kaydetti:

“Vatanımızın rastgele köşesinde mefret bayrağımız göklerde dalgalanıyorsa, bunda muazzez şehitlerimiz ve alp gazilerimizin payı büyüktür. 19 Ilkgüz’ün yurdumuzun her yerinde Gaziler Haset namına kutlanması, gönlümüzde yerleri gelişigüzel zaman ayrımlı olan alp şehitlerimize ve gazilerimize karşı olan vefa borcumuzu benzeri nebze olsa en imkanı vermiştir. Bu anlamlı ahit nedeniyle, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk girmek için, silah arkadaşlarını, ermiş şehitlerimizi ve ebediyete kavrama fail gazilerimizi rahmetle anıyor, hayatta olan gazilerimize ve ailelerine dosdoğru ve erinç mahmul ayrımsız dünya malı diliyorum.”

Pınarhisar Belediye Reisi İhsan Talay, Türk milletinin martir ve gazilere verecekli olduğunu belirtti.

Şehit ve gazilerin destansı kahramanlıklarının tarihe kızıl harflerle kazındığını nâkil Talay:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk başta olmak için, bu toprakları bize yurt kılan muazzez şehitlerimizi ve ebediyete irtihal eden alp gazilerimizi gönül borcu ve rahmetle garip ediyor, hayatta olan tekmil kahraman gazilerimizin 19 Eylül Gaziler Günü’nü kutluyor, keyif ve afiyetler diliyorum.”

Ara Sınav Belediye Başkanı Ercan Özalp üstelik şehit ve gazilerin asla unutulmadığını ve unutulmayacağını kaydetti.

Şehit ve gazilerin girdikleri seçme mücadelede yurt toprakları üzere canlarını esirgeme ettiklerini nâkil Özalp, mesajında şu ifadelere vadi verdi:

“Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve cebe arkadaşları ilkin doğmak üzere şehitlerimize ve rahmetli gazilerimize Allah’tan yağmur diliyorum. Yaşamlarını sürdüren gazilerimizin bile 19 Eylül Gaziler Gününü kutluyor, şükran ve şükranlarımı sunuyorum.”

Share: