1877’de Rusların yıktığı köprünün hesabına yenisi yapıldı

Ardahan’bile, Kura Nehri üzerinde 1877’bile Rusların yıktığı tahta köprünün adına, kenti birbirine bağlayan yeni tıpkısı muallak güreşçi köprüsü yapıldı.

Ardahan Kalesi, tarihi Ardahan Köprüsü, Budun Bahçesi ile Bungalov’ları gören noktaya kurulan asık güreşçi köprüsü, tarihi özge ederken Ad Çekme nehri ve bölgesine üstelik güzellik kattı.

Tarihi ve katıksız güzelliklerin buluştuğu noktadaki asma köprünün girişine, Damal ilçesindeki Karadağlar’ın eteğine komşu tepenin gölgesinin düşmesiyle oluşan Atatürk silüetinin fotoğrafı yerleştirildi.

Doğayla bağırsak içe yapılan ve kasaba düzenlemesi bitmeme fail projenin tamamlanmasıyla turistlerin bölgeye ilgisi bekleniyor.

Ardahan Şehremini Faruk Çıpa, AA muhabirine, Kura Nehri kıyısını ilk defa bu ve aynı çalışmalar ile renklendirdiklerini söyledi.

Nehrin, geçtiği bölgeleri canlandırdığını anlatım fail Çipo, “Kura, aynı hazar nehridir. Bu nehir, Gürcistan ve Azerbaycan’ı geçerken güzergahlarını lacerem güzelleştiriyorsa, bölgemizi dahi daha çok güzelleştirmesi geçişsiz. Zira doğduğu saha bura. Nedeniyle çalışmalarımız dahi buna göre yürütülüyor. Burası, özge çalışmaların bile bitmesiyle mecmu ayrımsız yaşam vadisi olacak.” diyerek konuştu.

Çıpa, köprünün iyilikçi iş kadını Sabri Erdoğan’ın katkılarıyla yapıldığını belirterek, kendisine teşekkürname etti.

Hem enerji hem bile çevreye sağladığı katkıyla Ad Çekme Nehri’ne çokça madde medyun olduklarını rapor eden Çipo, “Bizim bu nehre borcumuz var. Hangi kadar hizmet etsek yeridir. Yıllardır bizi besliyor. Tıpkı zamanda enerji üretiyor.” dedi.

Nehirde acıların dahi yaşandığını dile getiren Çıpa, şunları kaydetti:

“Osmanlı-Acımasız savaşında o dönemin ahşap köprüsü Ruslar marifetiyle vurularak üstündeki vatandaşlarımız hayatını kaybetmiştir. Buraya tıpkısı asırdan sonra ilk kez böyle tıpkısı güreşçi köprüsü yapılıyor. Bu bile bize yazgı oldu. O dolaşma hayatını kaybedenleri her sene bu bölgede anarız, Ad Çekme Nehri’ne karanfiller bırakırız. Zaman dahi hakeza benzeri çalışmaya imza atmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Share: