1 kişinin öldüğü, 148 kişinin zehirlendiği Bolu’nun Yuva köyünde şüpheler muhtara yöneldi! Başsavcılık, soruşturma izni aldı

Merkeze mecbur Yuva köyü Çaydurt Mahallesi’nde, temmuz ayında Kurban Bayramı ile başlayan süreçte, çoğu çocuklarda atılmak amacıyla us ağrısı, mide bulantısı ve kanlı ishal görüldü. Hastaneye aralıklarla götürülen kollar ve yetişkinlerin önceki belirlemelere göre sudan zehirlendiği tespit edildi. Tetkiklerde çocuklarda bağırsak enfeksiyonu görüldü, gâh hastalarda amel nedeniyle böbrek yetmezliği başladı. Durumu ağırlaşan hastalar, başka şehirlerdeki hastanelere götürüldü. 148 kişi zehirlendi, 1 emanet yaşamını yitirdi. Tedavileri tamamlanan 142 gönül taburcu oldu. Tehlikeli bakım hastası bulunmazken, hastanede halen serviste tedavisi süren 5 kişi kaldı. Bu hastaların dahi keyif durumlarının iyiye gittiği rapor edildi.

KAYNAKTA GÖRÜLMEYEN BAZI BAKTERİLER, ŞEBEKENİN DİĞER NOKTALARINDA VAR

Olayla ilişik adli soruşturma ise devam ediyor. Bolu Cumhuriyet Altını Başsavcılığı’ndan alınan bilgiye bakarak, hususi adına müddeiumumi görevlendirildi. Savcı koordinesinde planlı soruşturmada, köyün su yatağı ve evlerde mergup sulardan İl Afiyet Müdürlüğü ekiplerinin aldığı numunelerin sonuçları anket dosyasına eklendi. Suyun kaynağından alınan örneklerde görülmeyen ara sıra bakteri ve aynı unsurların, şebekenin farklı noktalarında bulunduğu tayin edildi.

KİMYASAL MADDELERİN İÇME SUYUNA KARIŞTIĞI İDDİASI

Köy çevresindeki türlü fabrika ve işletmelere gereç haiz araçların bölgedeki bir tesiste yıkandığı ve burada ortaya çıkan kimyevi veya dirim bilimsel maddelerin yer altındaki fay su borularından içme suyuna karıştığı iddiaları konusunda bölgede hafriyat yaptırılıp muhtelif örnekler aldırıldı.

KÖY MUHTARINA SORUŞTURMA

Ayrıca Başsavcılık vasıtasıyla köyde tetkik düzenlemek için mikrobiyoloji ve halk sağlığı uzmanlarıyla mühendislerden bir astronomi dahi oluşturulacak. Astronomi, tasarruf suları ve su kaynağı başta almak için köyün çeşitli alanlarında detaylı inceleme yapacak. Köy muhtarının ihmaline yönelik iddiaları bile değerlendiren başsavcılık, Valilik’ten konuyla ilgilendiren sormaca izni aldı.

OTOPSİ RAPORU BEKLENİYOR

Öte yandan hastanelere başvuran 147 kişinin ifadelerinin alınması bitmeme ederken, sayrılarevi raporları da anket dosyasına ekleniyor. Toprak halkının içmece suyundan etkilenmesine ait soruşturmanın tamamlanması amacıyla Ankara’birlikte otama gördüğü hastanede 23 Temmuz’de emrihak eden Eyüp Ertem’in (49) ölü açımı raporu bile bekleniyor.Share: