1. Arsıulusal Yeşilova-Salda Düşüncesiz Tahavvül, Kasaba ve Hanek Çalıştayı başladı

Burdur’birlikte planlı 1. Arsıulusal Yeşilova-Salda Hoşgörüsüz Tahavvül, Yer ve Danışma Çalıştayı’nda Salda Gölü’nün dünü, bugünü ve yarını ele alınacak.

Burdur Valiliği, Yeşilova Kaymakamlığı ve Iye Laf Birliğince az dışında üstelik katılımcıların olduğu 5-9 Teşrinievvel tarihlerinde gerçekleştirilen çalıştayın açılışı törene katılan Ilbay Mualla Arslantaş, ” Türkiye’nin Maldivleri” adına mezkûr Yeşilova ve Salda Gölü amacıyla benzeri araya geldiklerini söyledi.

Yeryüzü cennetlerinden biri olan Salda’nın NASA araştırmalarına göre Mars’ın yapısal özelliklerini barındıran dünyadaki iki yerden biri olduğunu tamlayan Arslantaş, üniversitelerin ve NASA marifet insanlarının araştırı faaliyetlerinin devam ettiği Salda’nın saf yapısı ve güzelliğiyle dünyanın incisi konumunda olduğunu vurguladı.

Arslantaş, bu bulunmaz saf hazinenin varlıklarının ve güzelliklerinin dilden dile yayılmasıyla bölgenin akıbet dönemde turizm faaliyetleri hususunda arz çok görüşme edilen katıksız kayran olduğunu anımsattı.

???????Gölün bütün dinamiklerinin yarınlara taşınması, barındırdığı coğrafyası ile doğal hayatın bozulmaması ve gelecek nesillere aktarılmasında farkındalık oluşturulması namına çalıştayda bire bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildiren Arslantaş, şöyle konuştu:

“Bölgemizde kolaylıkla gelişen turizm faaliyetlerinin güzelliklerinin yansıması olarak fotoğrafçılık, ski, biberli sporları ve özge bir nice spor alanlarının geliştirilmesi, lavanta bahçelerinin ve endemik nebat türlerinin korunması ve tamam alanların yapısına uygun olacak biçimde geliştirilmesi adına bu çalıştayın devamını ve benzer etkinliklerin artmasını özden talep ediyorum. Bu etkinliklerin bölgemizde uluslararası benzeri üne kavuşan Salda’nın dünyaca tanınmasına ve korunması araç olacağından eminim. Bu tabii güzellikleri atamızın mirası namına değil, çocuklarımızdan aldığımız gönül yerine görmemiz gerektiğini bilmeli ve ona bakarak yekinmek zorunda olduğumuzu hatırlatırım.”

Vali Arslantaş, etkinlik amacıyla ilçeye gelen 30 heykeltıraş ve ressamın hafta sonuna kadar Cumhuriyet Meydanı’nda enerjik performans sergileyeceğini sözlerine ekledi.

Resim performansları, umum oyunları ve topluluk gösterisinin sergilendiği açım törenine, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yokluk Korkmaz, Yeşilova Kaymakamı Erdem Yenisoy, Yeşilova Belediye Reisi Seçkin Şenel de katıldı.

Share: